חלוקת דירות

חלוקת דירות ל- 2 או 3 דירות קטנות המיועדות להשכרה. איך עושים את זה?
תוכן עניינים

חלוקת דירות הינו דבר נפוץ מאוד בימנו כאשר הבנקים משלמים 0.0000 % ריבית על כל שקל שלך. לכן נוצר טרנד של רכישת דירות להשקעה. וחלוקתם ל 2 או 3 דירות קטנות, המיועדות להשכרה ותשואה גדולה של עד 10 אחוז בשנה משווי הדירה.

השלב הראשון בחלוקת דירה הוא הבנה בסיסית של כל צרכי יחידת דיור. מרמת תשתיות, חשמל ואינסטלציה. וחלוקת חלל חכמה ויצירתית על מנת ליצור ניצול מקסימלי לחלל, ותוצאה מקסימלית. התהליך כמובן כולל בניית תקציב מוקדם לפרויקט אשר תקל עליכם לבחון את ההשקעה בטרם ביצוע.

אז אולי המושג – חלוקת דירות – אכן נראה פשוט אבל בפועל זה לא תמיד כך. כי גם לחוק יש מה לומר על כך, ואולי גם לדיירים האחרים בבניין. אז איך בכל זאת עושים את החלוקה?

פיצול דירות – למי ולמה?

יש לכם בית גדול והוא לא ממש נצרך לכם כרגע. אתם מוצאים את עצמכם מנקים ומתחזקים חדרים שאין לכם בהם כל שימוש. לא חבל? יש אפשרות לחלק את הבית, לפצל אותו לשתי יחידות דיור. ופשוט להשכיר את אחד מהם. נשמע טוב, נכון? 

בעלי נכסים מבקשים לפצל את הנכס שברשותם ולהפוך אותם לשתי יחידות דיור. אם זה עבוד הילדים שבגרו וזקוקים לפרטיות ופינה אישית משלהם. אם זה כדי ליצור הפרדה בין הבית לעבודה, במקרה ומדובר בעבודה הנעשית מהבית. או רצון לנהל את העסק או המשרד ממקום הכי קרוב לבית, אך לא מתוך הבית עצמו.

הסיבה הכי נפוצה היא – חלוקת דירות לצורך השקעה. והשכרה של שתיים או שלושה דירות במקום דירה אחת גדולה.

פיצול בתים צמודי קרקע

ישנו חוק המתיר פיצול של בית צמוד קרקע לשתי יחידות דיור. הדבר נכון רק בתנאי ששטח הבית כולו הוא לכל הפחות 120 מ"ר. וכי כל יחידה שתתקבל תהיה בגודל של מינימום 45 מ"ר. כל יחידה חייבת כמובן להכיל מטבח ושירותים. וכן יש לקבל אישור מטעם פיקוד העורף לגבי הממ"ד.

מעבר לכך יוטל על בעל הבית לשלם היטל השבחה בגובה של 34% מערך הנכס.

פיצול דירה באופן חוקי

חשוב לדעת. פיצול של בית פרטי או דירה לא קבלת היתר, נחשבת עבירה פלילית. זוהי עבירה על החוק ומשוכים לה עונשים וקנסות. הקנס עשוי לטפס עד לסכום של 150,000 ₪. כאשר לצד זאת במקרים רבים יידרשו בעלי הבית להשיב את הנכס למצבו הקודם טרם הפיצול.

למה בעצם ישנה בעיה חוקית עם העניין?

הדבר העומד מאחורי החוק שאינו מאפשר את הפיצול של הדירות זו הדאגה לשלום הציבור. כי ככל שבבניין יגורו יותר דיירים, הרי שיוטל עומס גבוה יותר על התשתיות ועל כל המערכות במבנה. הדבר עשוי לפגוע באיכות החיים של כל דיירי הבית.

מסיבה זו חשוב לדאוג לקבלת האישורים הנדרשים לפני שמבצעים פעולות מהסוג הזה.

תקנות פיצול דירות

כאמור החוק מחייב קבלת אישורים לפני שמפצלים דירה לשניים. אדם העושה את זה ללא אישור צפוי לעונש. עם זאת, כאשר מדובר בפיצול הוא למטרות אישיות כמו יצירת חדר עבודה או פיצול הבית עבור חלק מבני הבית, הרי שהדבר בהחלט יהיה פשוט יותר ולרוב גם לא יחייב קבלת אישורים.

חלוקת דירה להשכרה

כאשר מדובר בחלוקת דירה המיועדת להשכרה, שם הסיפור יהיה שונה. ברגע מדיה אחת נהיו שתיים, הרי שיוטל עומס כפול על מערכות ביוב, מערכות החשמל, המעלית וכל התשתיות שיש במבנה. ברור כי מדובר בפגיעה אפשרית באיכות החיים של כלל הדיירים. וללא קבלת היתר מפורש הדבר עשוי להיחשב כעבירה פלילית, ועבירה על החוק המחייבת בעונשים.

כדי לבצע דבר כזה חשוב לפנות אל קבלן מומחה, בייחוד לתחום הזה של חלוקת דירות. וזאת על מנת שאכן הכול ייעשה על פי חוק. ובצורה הטובה והיעילה ביותר לרווחת כל הצדדים.

שאלות ותשובות בנושא חלוקת דירות

אנחנו כאן כדי לענות לכם על כל השאלות. וגם כדי לשדך ביניכם ובין קבלנים ובעלי מקצוע מצוינים, שיעשו עבורכם את העבודה בצורה הטובה ביותר. לפניכם כמה שאלות נפוצות בנושא.

חלוקת דירה לשתיים לצורך השכרה או מכירה של היחידה שתתקבל תחייב אתכם בהכנת תשתיות נפרדות. לשם כך עליכם לבקש היתר מטעם הרשות המקומית.

בניית יחידת דיור בתוך בית פרטי עשויה להיות בעייתית. במיוחד אם אתם רוצים להשכיר את היחידה לדייר נוסף. עם זאת, כאשר מדובר בחלוקה של הדירה שלכם תוך הוספת יחידה בעזרת גבס שמפצל את הבית שלכם. לצרכי עבודה או מגורים של בני הבית, הדבר לא אמור להוות בעיה.

חלוקת דירה לשניים מחייבת הכפלה של כל האלמנטים הנדרשים בבית. אתם צריכים לדאוג כי יהיו פתרונות לכל דבר בשתי היחידות שייווצרו. זה כולל מטבחים בכל אחד מבתים, חדרי שירותים, מקלחונים, סלונים וחדרי שינה. חשוב לזכור כי גם הצנרת אמורה להתפצל ולתת את המענה לשתי היחידות. על מנת שאכן החלוקה תיעשה כמו שצריך היא חייבת להיעשות בעזרת איש מקצוע מומחה.

פיצול דירה עשויה לעלות בין 100,000 ₪ ל- 200,000 ₪ פחות או יותר. כשזה תלוי בהיקף העבודה, במצב הנכס, ברמת השיפוץ ועוד אלמנטים נוספים.

כדי לחלק דירה בצורה חוקית, נכונה והגיונית. חשוב לפנות אל קבלן מומחה שרשום בפנקס הקבלנים. ויש לו את הידע המקצועי, ואת היכולת לבצע את העבודה בצורה נכונה מכל ההיבטים.

זה אומר היכרות עם כל החוקים הרלוונטיים. ידע מקצועי בביצוע החלוקה, עבודה עם אנשי מקצוע מומחים לתחום. וכמובן עמידה בלוח הזמנים על מנת שאכן תוכלו ליהנות מהעבודה.

חושבים על חלוקת דירות? רוצים ליצור לעצמכם חדר עבודה נפרד מהבית? יחידה נפרדת לילד שגדל? הוא לפצל דירה להשקעה? זה לא חייב להיות סיפור מורכב או יקר. אם רק תפנו אל האנשים הנכונים, החלום יתגשם על הצד הטוב ביותר.

לשירות המקצועי שלנו ולקבלת תוכנית עבודה והצעות מחיר – השאירו פרטים.

לקבלת הצעת מחיר עבור חלוקת דירות

מלאו את הטופס וקבלו הצעת מחיר משתלמת במיוחד

לשפץ את הבית
רוצים לשפץ את הבית?
ולא יודעים מאיפה להתחיל?

אנו מזמינים אתכם להתייעץ ללא עלות! עם המומחים של 'בשביל העיצוב'. בשיחת ייעוץ נסביר לכם מאיפה מתחילים, כמה יעלה ועוד… ואפילו נפנה אתכם לקבלנים מצוינים שאנו עובדים איתם.

נשמע טוב? לחצו על הכפתור למטה.