מונחים ומושגים [אות ב'] בנושא שיפוצים

בדק בית

מה זה בדק בית? בדק בית נעשה ע"י בעל מקצוע מומחה, אשר תפקידו הוא לבדוק את תקינות הבית לפני כניסת הדיירים. בבדק בית נבדוק את מערכות המים, איטום, חשמל, ריצוף, צבע וכדומה. ובעיקר מחפשים האם יש ליקויי בנייה כאלה או אחרים. חשוב מאוד לבצע בדק בית לפני שנכנסים לדירה החדשה, ותחסכו המון כסף וכאב ראש מיותר בהמשך.

בטון

מה זה בטון? תערובת עשויה חול, צמנט, אגרגטים, מים ועוד חומרים היוצרים חומר שמשמש לבניית קירות, תקרות, קורות ועוד מגוון אלמנטים. החומר מתקשה לאחר מספר שעות. את הבטון מביאים אל אתר הבנייה בעזרת מערבל בטון.

בטון חשוף

מה זה בטון חשוף? בטון שנועד לקירות. יוצקים אותו בין טפסות שמסדרים מראש על מנת ליצור משטח חלק בלי שיהיה צורך אחר כך בטיוח. הבטון הזה הינו בעל מראה תעשייתי אך ישנה אפשרות ליצור עיצובים שונים בעזרת תבניות שונות ולהגיע לתוצרים מרהיבים.

בטון מזוין

מה זה בטון מזוין? בטון שמחוזק בפלדה. הפלדה יכולה להיות בצורת מוטות, פרופילים או רשתות. בטון כזה מבטיח עמידות גבוהה במיוחד ונעשה בו שימוש בבניית חדרי ממ"ד, מוצבי צה"ל ועוד.

בטקל

מה זה בטקל? בטון המיוצר מתערובת של צמנט, פורטלנד, מים ואגרגטים. את חללי האוויר הנוצרים בו ממלאים בחומר מקציף והוא משמש לצורך יצירת שיפועים בתשתיות איטום, לבידוד תרמי או פילוס רצפות.

בידוד

המושג בידוד בשיפוצים הוא – כל חומר שנועד לשימוש לצורך מזעור רעשים או העברת חום דרך רכיבי בנייה. כמו לוחות פוליסטירן מוקצף, צמר סלעים, זכוכית או פוליאסטר.

ביוב

מה זה ביוב? מערך הצינורות שמשמש בכל מבנה לצורך סילוק מי שפכים שמכילים חומר אורגני. הרשויות המקומיות הן אלה שאחראיות על תפעול הרשת וכל בית מתחבר אליו תמורת תשלומי אגרה לרשויות. מהנדס מים הוא זה שמתכנן את המערכות.

ביטוח קבלנים

ביטוח קבלנים הוא – כיסוי ביטוחי שנועד לקבלנים עצמאיים ולא שכירים. הביטוח נועד לכסות נזקים כלפי צד ג' באתרי הבנייה בכל מה שקשור לעבודות הבנייה השונות והתשתיות.

בלוק

מה זה בלוק? הבלוק הוא אחד מרכיבי הבנייה המוכרים ביותר. מדובר בחומר קשיח שעשוי בטון ולעיתים סיד ובטון. הבלוקים מצטיינים ברמות הבידוד הגבוהות שלהם, האקוסטיקה הטובה והחוזק שלהם. בבלוק עושים שימוש ליצירת שכבת פנים או שכבת חוץ כאשר לרוב תידרש שכבת גמר נוספת כמו חיפוי, טיח או צבע.

בנייה טרומית

בנייה טרומית היא – בנייה שמתבצעת באמצעות אלמנטים שלמים אותם מביאים אל אתרי הבנייה לצורך ההרכבה שלהם.

בנייה מודולרית

בנייה מודולרית היא – בנייה שמבוססת על שיטת בנייה עם מודלים שמיוצרים במפעל כאשר באתר הבנייה מחברים אותם ליחידה אחת סופית.

בנייה מתועשת

בנייה מתועשת היא – בנייה אשר מבוססת על הכנת חלקי הבניין במפעלים המיועדים לכך כאשר ההרכבה הסופית נעשית באתר הבנייה. כמו בנייה טרומית, בנייה מתועשת או בתים מוכנים אותם מייבאים בשלמותם אל אתר הבנייה.