מונחים ומושגים [אות מ'] בנושא שיפוצים

מהנדס בניין

מהנדס בניין הוא – איש מקצוע שמתכנן את המבנים על כל מה שזה כולל. כדי לעבוד כמהנדס בניין אמור המהנדס להיות רשום בפנקס המהנדסים משך שלוש שנים כאשר במהלך הזמן הזה הוא אמור לעבוד במקצוע כמהנדס. הוא יקבל תואר של מהנדס רשוי שיקנה לו את הזכות לעסוק בתכנון מבנים.

מחיצה

המושג מחיצה בשיפוצים – קיר שמפריד בין חללים במבנה. מחיצה יכולה להיבנות מבלוקים, לוחות גבס, פלטות עץ או חומר פלסטיק.

מחלוטה

מה זה מחלוטה? תערובת של פסולת חצץ הנלקטת ממחצבות. מחלוטה מיועדת ליישום במשטחים שונים כמו מצע לדשא סינטטי ועוד.

מינהל הנדסה

מינהל הנדסה – האגף ברשות המקומית העירונית שתפקידה לטפל בתוכניות הבינוי השונות ואישור שלהן. מתוקף תפקיד האגף גם קביעת הנהלים לפיקוח על מבנים בהקמה או מבנים קיימים הגשת בקשות להיתרי בנייה ועוד.

במינהל הנדסה יש בדרך כלל מספר מחלקות כאשר כל אחת מהן עוסקת בתחום נפרד. התחומים כוללים – תיאום אדריכלי, רישוי קביעת היטלי השבחה, גבייה וכספים, העברת מידע לציבור בכל מה שקשור לענייני בינוי ועוד.

מיקרופייל

מה זה מיקרופייל? כלונס בעל קוטר קטן במיוחד אשר בו עושים שימוש במקרה והאדמה מכילה סלע מתפורר. מדובר בכלונס יקר יותר מהרגיל היות והא מחייב ציוד קידוח מיוחד שיש להביא אל אתר הבנייה. הכלונס הוא לרוב בקוטר של 30 עד 40 ס"מ.

מלט

מה זה מלט? אבקה שמוהלים אותה במים ויוצרים באמצעותה חומר שנועד למילוי בין בלוקים או טיח שמיושם על גבי קירות.

ממ"ד

ממ"ד – מרחב מוגן דירתי. מדובר בחלל בבית שבנוי מבטון מזוין אותו יוצקים כמקשה אחת. החדר לא יכלול מעבר לשני קירות חיצוניים כאשר כל קיר יהיה בעובי של 25 ס"מ. גם הרצפה, התקרה והקירות הפנימיים יהיו בעובי מיוחד של 20 ס"מ. הדלת של חדר הממ"ד היא דלת שנפתחת כלפי חוץ והיא אוטמת מפני גזים. את הדלת ממקמים בקיר פנימי של החדר הנמצא במרחק של ארבעה מטרים מינימום מכל קיר חיצוני. החלון שלחדר הממ"ד עשוי משני חלקים. יש בו חלון ביטחון פנימי שבאמצעותו ניתן לאטום את החדר ואלמנט חיצוני שמגן על החדר מפני הדף.

ממ"ק

ממ"ק – מרחב מוגן קומתי. מרחב מוגן שנועד לשימוש עבור מספר דיירים המתגוררים באותה קומה בבית קומות. הממ"ק נועד עבור כל הדיירים באותה קומה כאשר הכניסה אל הממ"ק האו דרך שטח המשותף לכולם. הממ"ק מורכב מקירות עבים במיוחד והוא בעל עמידות גובהה ורמת איטום גבוהה, עם סגירת הדלת כמו בחדר ממ"ד.

מסטיק

מה זה מסטיק בשיפוצים? חומר המשמש מילוי אינרטי או מדללים. הוא משמש לצורך איטום משטחים אנכיים העשויים בטון, ציפוי ביטומיני או אפילו מתכות. הוא משמש גם כחומר גימור בעת יישור יריעות ביטומניות לאיטום גגות או סתם כך לביצוע תיקונים מקומיים שונים .החומר הוא חומר דליק ורעיל וחושב לעבוד איתו בזהירות. עם כפפות תוך זהירות מפני שאיפה של החומר. זאת בשל ההרכבים של המסיסים הנדיפים שיש בו.

מרזב

מה זה מרזב? תעלה שיוצרים אותה לצורך ניקוז מים מהבית, להרחקת מי גשם מגג המבנה או כמפלט למים מאחורי חומה גבוהה. המרזב עשוי ברוב המקרים פח מגולוון, אלומיניום או אפילו פי וי סי.