מונחים ומושגים [אות ת'] בנושא שיפוצים

ת.ב.ע

ת.ב.עתוכנית בניין עיר. זה כולל את כל הפרטים באזור מסוים כאשר באים לבדוק את כל המותר או אסור לבצע במקום. זה כולל התייחסות לסוג הקרקע, לקווי הבניין וכן הלאה. התב"ע כוללת התייחסות ל-

  • תוכנית מתאר ארצית שקובעת את התכנון הכללי של השטחים בכל המדינה.
  • תוכנית המתאר המחוזית שהיא קובעת לגבי הביצוע של תוכנית המתאר הארצית.
  • תוכנית המתאר המקומית שקובעת את המנגנונים לפיקוח של פיתוח הקרקע המקומית וכן בכל מה שקשור לחלוקה של הקרקעות.

תוכניות עבודה

תוכניות עבודה – לאחר שיש את הרעיונות של האדריכל, קונסטרוקטור או היועצים השונים, מתרגמים את כל זה לתוכניות עבודה לצורך הוצאה לפועל של העבודות בשטח. התוכני משורטטת בקנה מידה של 1:50 ובפרטים מסובכים משרטטים אותם בקנה מידה של 1:10 או 1:25. יש מקרים בהם התכונית היא 1:1.

בשרטוט התוכנית מפרטים את כל הפרטים לצורך העמדת המבנה בהתאם לחוקים והתקנים. בתוכנית יש לציין את כל המידות, את החומרים ואת כל הפרטים המרכיבים את הפרויקט כולו.

כל קבלן בפרויקט יקבל את התוכנית שלו. כמו קבלן החשמל שיקבל את התוכנית למיקום נקודות החשמל, המידות שלהם וכן הלאה.

תמ"א 38

מה זה תמ"א 38? תוכנית מתאר ארצית שנועדה לשפר ולחזק מבנים קיימים שהוקמו לפני 1980. המטרה היא לחזק את המבנים מפני רעידות אדמה. את יישום התוכנית מבצעים לרוב יזמים פרטיים כאשר הם מחזקים את כל מערכות הבניין, מוסיפים חדרי ממ"ד, את התשתיות ואף משפרים את חזות המבנה. הם מוסיפים גם קומות לבניין כאשר זה למעשה התמורה שלהם עבור העבודה.

למידע נוסף על תמ"א 38 לחצו כאן

תקרה אקוסטית

מה זה תקרה אקוסטית? תקרה הנראית תלויה מתחת לתקרת הבטון. לרוב עשויה תקרה כזו מגבס או מינרלים שונים. את התקרה האקוסטית מיישמים בשיטות שונות ועיצובים שונים למטרות עיצוביות. הקונסטרוקציה לרוב אינה נראית לעין.

תשתית

מה זה תשתית? המערכות השונות שיש להניח לפני שמתחילים בתוכניות הבנייה. זה כולל את הביוב, המים, החשמל, התקשורת וכן כבישי גישה שונים לאזור או המגרש. הנחת התשתיות אורכת זמן רב ועל כן קיומה של תשתית במגרש תורם רבות לשיקולי יזמים שבאים לרכוש קרקע לבנייה. במיוחד אם מדובר בשטחים חקלאיים.